یک نگاه سطحی به php و java

حتماً شما هم شنیدید که میگویند زبان برنامه نویسی java خیلی قوی هست و در دنیا حرف اول را می زند!

خب این که جاوا در میلیاردها دستگاه کامپیوتری و بر روی سکوهای کاری مختلف و متفاوت نصب شده است، غیر قابل انکار هست و این خودش مبین همین مطلب هست که جاوا زبان قدرتمندی هست.

اما خب این یک طرف قضیه هست، از طرف دیگر شاید برای من که سالهاست با php کد می زنم، جاوا زبان چندان جالبی نباشد.

وقتی با php کار کرده باشی، یعنی ناخودآگاه در یک دنیای شیرین گرامری قدم زده ای، قواعد دست و پاگیر اصلاً وجود ندارند و تا جایی که می توانی، پدال گاز را فشار می دهی، سرعت و قدرت و امنیت، یکجا در این زبان و بانک اطلاعاتی محبوبش یعنی mysql جمع شده اند، نهایت انعطاف و رقابت در فریم ورک های زیادش مبین همین مسئله هست! و اینکه هر کسی می تواند به راحتی یک فریم ورک شخصی بسازد، دلیلی جز سادگی فهم این زبان ندارد!

جاوا در عین قدرت، زبان زهر ماریست! فرض مثال شما در php به راحتی یک آرایه n عنصری تعریف می کند، حال اینکه در java کار به این سادگی ها هم نیست، یعنی به صورت پیش فرض جاوا فقط این امکان را به شما می دهد که آرایه ای با تعداد عناصر مشخص تعریف کنید، خب این جمله خودش یعنی فاجعه، چیزی که یک برنامه نویس حرفه ای php را تا مرز سکته پیش می برد! البته راه کارهایی وجود دارد تا در جاوا شبه آرایه های n بعدی درست کرد، اما خب بیشتر روش های ابداعی می باشد.

یا اینکه php به راحتی آب خوردن انواع مختلف متغیرها را به هم تبدیل می کند، اما جاوا به این راحتی هم از این کارها نمی کند، یعنی باید به زبان دستوری حالیش کنی که این نوع را دقیقاً به این نوع تبدیل کن، خب php اینطوریش را هم دارد، اما به صورت پیش فرض خودش می فهمد که چه چیزی را به چه چیزی تبدیل کند و این یعنی انعطاف!

قواعد دستوری و تکرار چندباره دستورات هم که جاوا را خشک و اعصاب خورد کن کرده است، شما تصور کنید یک برنامه نویس php برای ساختن یک شیء فقط می نویسد: $a = new obj ، اما همین تعریف در جاوا می شود obj a = new obj و این فقط یک تعریف ساده از پیچیدگی ها نوشتار در java می باشد.

اضافه کردن کلاس های مختلف هم در اعلان کد از دیگر معایب java نسبت به php هست، دائم باید اسم های مختلف کتابخانه ها را حفظ باشی، بعضی ها سیستمی هستند و بعضی غیر معروف ساخته دست امثال من و شما! و این در واقع عکس عملی هست که php انجام می دهد، یعنی در php آنچه که باید باشد، خودش آماده هست!

همه این ها و خیلی مسائل ناگفته دیگرباعث می شود که یک کدنویس php از java فراری باشد، اما به هر حال نباید از این مسئله غافل شد که جاوا قابلیت به سزایی در منتقل شدن روی پلت فرم های مختلف دارد و این خودش نقطه اتکای بزرگی برای این زبان محسوب می شود و خب البته شاید اگر php-gtk کمی پرفروغ تر بود و سرعت بیشتری در توسعه داشت، الان php همین قابلیت را هم از java قاپیده بود!

2 دیدگاه


 1. خیلی جالبه! مشخصه تو عمرت بجز php با هیچ زبانی کار نکردی! چیزایی که گفتی عیب جاوا نیست اصلا مشخصه با جاوا در حد یه Hello World برنامه نوشتی چیزی نمیگم چون کسی که دانش مهندسی نداره و ادعای مهندسی داره همینه البته با عرض معذرت خوش باش ولی خدایی بین زبان های مفسری پی اچ پی خیلی خوش دسته

  پاسخ دادن
  1. admin

   دوست عزیز چقدر زود قضاوت می کنید!
   این فقط یه مقایسه بین گرامری بود، هر برنامه نویس کهنه کاری می تونه این نوشته رو تأیید کنه، php بین زبان های برنامه محبوب ترین گرامر رو داره.
   معلومه که جاوا قدرتمندترین زبان برنامه نویسی دنیا هست، اما الزاماً بهترین گرامر رو نداره! و صدالبته برای وب هیچ زبانی بهتر از php نیست که اگر بود برای مثال facebook رو با جاوا می نوشتن و نه با php
   محض اطلاعاتون من با جاوا تا امروز در حد Hello world برنامه نوشتم، اما برنامه نویس اگر برنامه نویس باشه، در همون حد هم می تونه تفاوت این دو تا گرامر رو تشخیص بده!
   همچنین مجدداً محض اطلاعتون من فکر می کنم این شما هستید که به جز جاوا با زبان دیگه ای کار نکردید و فقط ادعای مهندسی دارید، و اِلا در مقابل نوشته ای که داره واقعیت رو می گه، اینقدر گارد نمی گرفتید!
   امیدوارم دانش مهندسی تون روز به روز پر فروغ تر باشه! 🙂

   پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *