شروع کار با کدایگنیتر

شروع کار با کدایگنیتر

هر برنامه نرم افزاری نیاز به این دارد که شما تلاشی را صرف آن نمایید، کدایگنیتر با یک دوره کوتاه و مؤثر آموزشی این تلاش را برای شما لذت بخش میکند!

اولین مرحله نصب کد ایگنیتر میباشد، پس از آن تمامی بخش های مربوط به معرفی را مطالعه کنید، سپس به سراغ سرفصل های اصلی بروید و آنها را نیز بصورت کامل مطالعه بفرمایید، لازم است بدانید که هر سرفصل با سرفصل قبلی خود ارتباط دارد و از این رو لازم است که مطالب را به ترتیب مطالعه بفرمایید، همچنین در این بخش ها بصورت پیاپی با کدهای نمونه مواجه میشوید تا امر یادگیری را تسهیل کنید.

بعد از اینکه مفاهیم اولیه را درک کردید، به کاوش در مرجع کلاس ها و مرجع راهنما بپردازید تا استفاده از کلاس های محلی و فایل های راهنما را یاد بگیرید.

اگر سوالی داشتید سری هم به فروم کدایگنیتر بزنید و همچنین با مراجعه به ویکی کدایگنیترنمونه کدهای کاربران این فریم ورک را مشاهده نمایید.


 

کدایگنیتر در یک نگاه

کدایگنیتر بعنوان یک فریم ورک:

کدایگنیتر ابزاری برای کمک به برنامه نویسان php میباشد و هدف آن این میباشد که سرعت کدنویسی شما را بسیار بهبود ببخشد، در این میان شما از امکانات یک کتابخانه غنی برای به انجام رسانیدن بسیاری از وظایف معمول در یک وب اپلیکیشن بهره خواهید برد و همچنین یک رابط کاربری ساده و ساختاری منطقی دسترسی شما به این کتابخانه را تسهیل خواهد کرد.

کدایگنیتر کمک خواهد کرد تا شما با کمترین حجم کدنویسی بصورت خلاقانه بر روی پروژه خود تمرکز داشته باشید.

 

کدایگنیترِ آزاد!

کدایگنیتر بصورت سورس باز و تحت مجوز Apache/BSD-styleمیگردد، پس از آن استفاده کنید!

برای اطلاعات بیشتر سری هم به توافقنامه مجوز بزنید.

 

کدایگنیترِ سبک وزن!

بدور از اغراق سبک وزن است! هسته مرکزی سیستم فقط به چند کتابخانه بسیار کوچک نیاز دارد.

CI با بسیاری از فریم ورک هایی که بطور قابل توجهی منابع واقعاً زیاد احتیاج دارند، کاملاً در تضاد است.

در این فریم ورک کتابخانه های بیشتر بصورت پویا و بسته به نیاز شما بارگذاری خواهند شد و سیستم پایه بسیار کوچک و بسیار سریع میباشد.

 

کدایگنیترِ سریع!

واقعاً سریع! شما را برای پیدا کردن یک فریم ورک سریع تر به چالش میکشیم!

 

کدایگنیتر و M-V-C

کدایگنیتر از روش Model-View-Controller استفاده میکند – چیزی که یک جداسازی زیبا بین لایه منطق و لایه نمایش ایجاد میکند – و این امر بویژه زمانی که طراحان پروژه شما با فایل های قالب شما کار میکنند، بسیار کارآمد خواهد بود و کد این فایل ها را بطور قابل توجهی کاهش خواهد داد.

در ادامه بیشتر در مورد MVC صحبت خواهیم کرد.

 

کد ایگنیتر و URL های تمیز!

URL هایی که با کدایگنیتر ساخته میشوند، تمیز و مورد پسند موتورهای جستجو هستند و بجای استفاده از روش کلاسیک “query string”، کد ایگنیتر از روش “segment-based” استفاده میکند.

example.com/news/article/345

نکته: بصورت پیش فرض فایل index.php به URL اضافه میشود، اما شما میتوانید همانند مثال بالا آن را با استفاده از فایل .htaccess حذف نمایید.

 

کدایگنیترِ پهلوان

کد ایگنیتر با یک کتابخانه تمام عیار عرضه میگردد که انجام بسیاری از کارها از قبیل دسترسی به دیتابیس، ارسال ایمیل، بررسی داده های فرم، نگهداری سشن ها، دستکاری تصاویر، کار با داده های XML-RPC و بسیاری دیگر را برای شما آسان میکند.

 

توسعه پذیری:

کدایگنیتر براحتی میتواند توسط کتابخانه شخصی شما، راهنماها و کلاس های الحاقی توسعه پیدا کند.

 

کدایگنیتر به Template Engine نیازی ندارد:

البته به همراه کد ایگنیتر یک پارسر قالب ساده ارائه میگردد که استفاده از آن اختیاری میباشد.

موتورهای قالب بسادگی نمیتوانند خودشان را با کارایی PHP کلاسیک هماهنگ کنند، و البته قواعد نگارش برای کار با این موتورها باید فرا گرفته شوند که البته ساده تر از قواعد نگارش پایه ای خود PHP میباشد، تکه کد زیر را در نظر بگیرید:

<ul>

<?php foreach ($addressbook as $name):?>

<li><?=$name?></li>

<?php endforeach; ?>

</ul>

و آن را با شبه کدی که با موتور قالب (Template Engine) ساخته شده است، مقایسه نمایید:

<ul>

{foreach from=$addressbook item=”name”}

<li>{$name}</li>

{/foreach}

</ul>

درست است، کد دوم کمی تمیز تر است، اما این تمیزی به قیمت تأثیر در کارایی (Performance) تمام میشود، چرا که شبه کد باید توسط PHP تبدیل و سپس اجرا شود؛

از آنجایی که هدف کدایگنیتر بدست آوردن بالاترین درجه کارایی میباشد، تصمیم بر این گرفته شده است که استفاده از موتور قالب اجباری نباشد.

 

کدایگنیتر دارای مستندات قوی میباشد:

خب این درست است که برنامه نویس ها به همان اندازه که به کدنویسی علاقه دارند، از نوشتن مستندات نفرت دارند! باید بگوییم که تیم توسعه کدایگنیتر هم از این امر مستثنی نیست! اما از آنجا که وجود مستندات ضروری به نظر میرسد، تیم خودش را متعد به اجرای دانسته است.

مستندات خیلی ساده میباشند و به همان خوبی دارای توضیحات مؤثر میباشند.

 

کدایگنیتر و یک انجمن دوست داشتنی از کاربران!

کدایگنیتر جامعه رو به رشدی از کاربران دارد که بصورت فعالانه در انجمن های آن شرکت میکنند.


 

 

لیست منابع

کتابخانه های کدایگنیتر:

cilibrary

 

Helper ها (کمک کننده ها) در کدایگنیتر:

cihelper

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *