نصب کدایگنیتر

نصب کدایگنیتر:

کدایگنیتر در چهار مرحله ساده نصب میشود:

بسته ای را که دانلود کردید، از حالت فشرده خارج نمایید (unzip).

  1. پوشه ها و فایل کدایگنیتر را در سرور خود آپلود نمایید. به صورت نرمال index.php باید در مسیر ریشه باشد.
  2. فایل application/config/config.phpرا باز کنید و URL اصلی را تنظیم کنید، همچنین اگر قصد استفاده از eession یا encriyption را دارید، encryption key را تنظیم نمایید.
  3. اگر قصد استفاده از دیتابیس را دارید، فایل application/config/database.phpرا باز کرده و تنظیمات مربوط به دیتابیس را اعمال نمایید.

 

اگر شما علاقه مندید که محل فایل های کدایگنیتر خود را برای امنیت بیشتر مخفی نگه دارید، میتوانید پوشه هایsystem وapplication را به یک نام دلخواه، تغییر نام دهید، در اینصورت باید فایلindex.php اصلی خود را باز کنید و متغیر های$system_folder و$application_folder را که در بالای فایل قرار دارند با نامهای جدیدی که انتخاب کردید، تنظیم نمایید.

برای امنیت بیشتر هر دو پوشه system و application باید بالاتر از web root (مسیر ریشه) قرار داده شوند، بطور پیش فرض در هر پوشه یک فایل .htaccess قرار داده شده تا از دسترسی مستقیم جلوگیری کند، اما با این حال بهتر است آنها را بطور کامل از دسترسی عمومی خارج کنیم که در اینصورت تنظیمات وب سرور تغییر میکند و یا اینکه .htaccess لحاظ نمیشود.

بعد از جابجایی دو پوشه مذکور فایل index.php اصلی خود را باز کنید و دو متغیر $system_folder و $application_folder را تنظیم کنید (ترجیحاً با مسیر کامل، مثلاً: ‘/www/MyUser/system‘ ).

به عنوان آشنایی با یک قابلیت مهم باید بگوییم که کدایگنیتر را میتوان برای حالت تولید(محصول نهایی که کاربر نهایی با آن سر و کار دارد و یا به بیان انگلیسی production environments) تنظیم کرد، در این حالت گزارش خطاها و خیلی از عملکردهایی که در حالت توسعه (development-only ) دارید، غیر فعال میشود، این امکان با تنظیم ثابت ENVIRONMENT امکانپذیر میباشد (اطلاعات کاملتر در این زمینه در صفحه security page شرح داده شده است).

 

در اینجا نصب و پیکربندی کدایگنیتر به همین سادگی به پایان رسید!

 

 

رفع اشکال

اگر شما متوجه شدید که بدون توجه به آدرسی که در URL قرار میدهید، تنها صفحه پیش فرض باز میشود، این بدان معناست که سرور شما از متغیر PATH_INFO که برای ساخت URL های مورد علاقه موتورهای جستجو میباشد، پشتیبانی نمیکند؛

در اولین قدم فایل application/config/config.phpرا باز کنید و بدنبال اطلاعات URI Protocolبگردید، تنظیمات را با توجه به حالت هایی که در بخش توضیحات در این فایل قرار داده شده است، تغییر دهید، اگر پس از اعمال این تغییرات همچنان نتیجه نگرفتید، باید کدایگنیتر را مجبور کنید تا یگ علامت سوال در انتهای URL های شما اضافه نماید، برای این کار فایل application/config/config.phpرا باز کنید و تکه کد:

$config[‘index_page’] = “index.php”;

را به

$config[‘index_page’] = “index.php?”;

تغییر دهید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *