Model-View-Controller

کدایگنیتر بر اساس سیستم توسعه Model-View-Controller پایه گذاری شده است.

MVC یک روش در توسعه نرم افزار میباشد که در آن لایه منطق از لایه نمایش جدا میشود.

در عمل زمانی که بخش نمایش از بخش کدهای PHP شما جدا باشد، این امکان را فراهم میشود که صفحه وب شما حداقل کد نویسی را داشته باشد.

 

–  Model ساختار داده های شما را به نمایش میگذارد، بطور معمول کلاس های Model توابعی برای بازیابی، درج، حذف و بروز رسانی اطلاعات بانک اطلاعاتی، در اختیار شما قرار میدهند.

–  View حاوی اطلاعاتی است که قرار است به کاربر نمایش داده شود، بطور نرمال View یک صفحه وب میباشد، اما در کدایگنیتر ممکن است View یک Header و یا یک Footer و یا یک صفحه RSS و یا هر نوع دیگری از صفحه باشد.

–  Controller بعنوان یک واسطه و یا بعبارتی یک میانجی بینView  و Model و یا منابع دیگر که قرار است بر اثر یک درخواست  HTTP بررسی شوند عمل میکند تا در نهایت یک صفحه وب را ارائه بدهد.

زمانی که به Model نیازی نیست، کدایگنیتر رویکرد نسبتاً مهربانانه ای دارد! اگر شما نمیخواهید فرآیند جداسازی لایه ها را انجام دهید و یا اینکه مدعی هستید که Model پیچیدگی را زیاد میکند و بیشتر از آنچه هست که شما میخواهید، این امکان وجود دارد که آن را غیر فعال کنید و پروژه را با حداقل نیاز ها یعنی با دو لایه View و Controller پیش ببرید.

کدایگنیتر همچنین این قابلیت را دارد که با کدهای شخصی شما ترکیب شود و یا اینکه هسته کتابخانه مرکزی آن توسط شما توسعه داده شود، در واقع کدایگنیتر میخواهد راهی را جلوی پای شما قرار دهد که در آن حس بهتری دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *